27 Mar 2017

Amed Barosu'ndan 'Tahir Elçi' eylemi: Sabrımız tükendi!

Amed Barosu, katledilen Tahir Elçi için eylemlerini devam ettirdi.

10 Mart 2017 Cuma 13:19
AMED - ANF

Amed Barosu’nun, Sur'da katledilen başkanları Tahir Elçi'nin faillerinin bulunması, soruşturma dosyasının hızlı ve etkili yürütülmesi talebiyle Diyarbakır Adliyesi önündeki eylemlerinin 67’incisi yapıldı. Avukatların cübbeleriyle katıldığı eylemde, Kürtçe ve Türkçe "Seni Unutmayacağız" pankartı açıldı. 

Baro Başkanı Ahmet Özmen, talepleri yerine getirilmediği için sessiz eylem yaptıklarını söyledi. Özmen, "Sözümüz ve sabrımız tükenmiş durumda. Sözün bittiği yerdeyiz. Bu nedenle susarak protesto eylemini gerçekleştireceğiz" dedi. 

Özmen, gazetecilere yaptığı açıklamada da şunları ifade etti: "Tahir Bey'in katliamının üzerinden 16 ay geçti. Bu süre zarfında taleplerimizi defalarca dile getirdik. Yetkililer ile görüşmeler yaptık. Ancak hiçbirinin sonuç vermediğini görüyoruz. Sözün bir anlam taşımadığı yerdeyiz. Tahir Bey açık bir alanda katledilmesine rağmen soruşturma dosyasında herhangi bir aşama ilerlemedi. Bir an önce dosyası aydınlatılmalı. Türkiye'de iç hukukta sonuç alınmıyor kaygısını taşıyoruz."